Rodinná pouta

24. srpna 2007 v 20:59 | Aky |  Rodinná pouta

O seriálu Seriál Rodinná pouta je prvním seriálem v novodobé tvorbě, kterému se podařilo oslovit všechny cílové skupiny bez rozdílu. Zdá se, že splnil přesně to, co diváci od televizní zábavy vždy chtěli a očekávali - příběhy a city, které si u obrazovky mohou spolu s hrdiny seriálu prožít...

Seriál Rodinná pouta se stal průkopnickým projektem v novodobé historii televizní tvorby, protože jako první porušil tradici výroby 13-ti dílných seriálů. Jako první nastolil koncept dlouhodobého seriálu, který je nekonečný a je koncipován po ročních řadách (první řada měla 116 dílů a druhá 124 dílů). S celkem 240 pokračováními se Rodinná pouta stala nejdelším seriálem v historii původní české seriálové tvorby.
Rodinná pouta si hned od začátku dala za cíl přinést televizním divákům na obrazovky druh zábavy, který by oslovil všechny cílové skupiny a věkové kategorie. Rodinná pouta rozjela "novou seriálovou vlnu", kde se příběh předkládá divákům dvakrát týdně. Právě díky Rodinným poutům konkurence pochopila, že diváky nejvíce baví "vztahové seriály", s důrazem na emoce.
Seriál Rodinná pouta se stal prvním tak rozsáhlým projektem nejen televize Prima, ale i prvním takovým počinem na poli hrané tvorby komerční televize. A protože si získal značnou oblibu mezi diváky, katapultoval stanici Prima do nové etapy. Prima se stala respektovanou televizí s úspěšnou vlastní seriálovou tvorbou.
Rodinná pouta jsou fenoménem nejen proto, že vždycky byla a budou ve své kategorii první, ale i proto, že se pro spoustu diváků stala kultovní záležitostí, nedílnou součástí televizní obrazovky, bez které si program už ani neumí představit.
KONCEPT RODINNÝCH POUT
Rodinná pouta jsou seriálem o mezilidských vztazích. Jejich cílem není diváka poučovat nebo vzdělávat, ale pobavit a zpříjemnit mu večer u televizní obrazovky. Aby děj a postavy zaujaly co nejširší diváckou obec, musely autorky vyváženě pracovat s mírou nadsázky a stylem vyprávění, který by byl srozumitelný a akceptovatelný většinou diváků. Snažily se vycházet z ryze českého naturelu a vkusu, s vědomím toho, že český divák ocení správně dávkovaný humor a příběh, kde nebude chybět napětí, romantika, konflikty a drama. Přesto děj zůstává přehledný, s jasně čitelnými postavami a jejich motivacemi, s důrazem na emoce a se svou jednoduchostí a užitou mírou nadsázky se blíží k velmi oblíbeným "filmům pro pamětníky".
Právě proto autorky záměrně zasadily těžiště příběhu do rodiny Rubešových. Pustily se tak do vyprávění nekonečné "rodinné ságy", která je divákům blízká a skýtá živnou půdu pro stále nové příběhy a situace.
ŠTÁB
Protože způsob výroby seriálu takového rozsahu nebyl v České republice vyzkoušený, bylo zapotřebí pracovat jiným způsobem než na třináctidílném seriálu. Kvůli danému rozpočtu nebylo možné natáčet zbytečně drahým a hlavně pomalým stylem jako při klasickém filmovém projektu. Navíc nebyly při začátku natáčení dopsány scénáře na celý projekt.
I když se mohlo zdálo, že s daným rozpočtem, časovými omezeními, produkčními limity a průběžnou tvorbou scénářů nebude možné celý projekt uskutečnit, přišly autorky s novým postupem výroby, který produkci umožňuje co nejefektivněji využívat prostředí a herce, čímž se šetří finanční prostředky zadavatele.
Rodinná pouta se už třetím rokem točí v rekordním čase a scénáře vznikají nezvykle rychle (8 dílů za měsíc), drží si ve své kategorii nejvyšší standard (2005 nominace na mezinárodní cenu Rose d' Or v kategorii "soap opera"). Není možné je srovnávat s třináctidílnými seriály, které vnikají i několik let s několikanásobně vyššími rozpočty a časovými rezervami.
HVĚZDY
Rodinná pouta jsou seriálem, který z herců dělá hvězdy. Proto si tvůrci záměrně vybírají ne příliš známé herce a okoukané tváře. Dávají příležitost i začínajícím hercům, kteří díky své roli "vyrostou" v hvězdu. Pravidelné vysílání dvakrát týdně a zajímavá role dokáží to, že si diváci herce nejen oblíbí jako osobnost, ale dokonce častokrát uvěří, že jsou i ve skutečnosti takoví jako v seriálu (oslovují je podle jména role), což hlavním představitelům přináší ohromnou popularitu.
KONKURENCE
Rodinná pouta začala vysílat od března 2004 a téměř rok a půl neměla žádnou konkurenci ve svém žánru, Teprve později konkurenční televize zmobilizovaly své síly a přišly s vlastními seriály. I když je v přímém střetu vysílán konkurenční seriál, Rodinná pouta mají svou věrnou a vytrvalou diváckou základnu, kterou čítá v průměru víc než 1 500 000 diváků.
Právě díky oblíbenosti seriálu mezi diváky se televize Prima rozhodla pokračovat ve vysílání dál a třetí řada je důkazem, že Rodinná pouta jako nekonečný seriál obstála a pořád mají co vyprávět.
TŘI ŘADY RODINNÝCH POUT...
První řada:
Hlavním tématem byla romantická láska Adama a Evy. Šlo o příběh novodobé Popelky, která našla svého prince. O tom, jak chudá dívka ke štěstí přišla.
Druhá řada:
Hlavním tématem byl boj dvou znepřátelených rodin Rubešových a Skálových o firmu. O tom, jak intriky a peníze dokáží zničit vztahy v rodině.
Třetí řada:
Hlavním tématem je hledání dědice majetku po tetě Kateřině. Každá rodina má svá tajemství a Rubešovi nejsou výjimkou.
TŘETÍ ŘADA SERIÁLU RODINNÁ POUTA
Třetí řada seriálu volně navazuje na předchozí řady bez časových skoků. Příběhy hlavních hrdinů jsou koncipovány tak, aby se i diváci, kteří seriál předtím nesledovali, dokázali snadno zorientovat v ději. Kromě toho jsou postavy a jejich motivace pro všechny diváky tak srozumitelné, že je hned vtáhnou do příběhu. Kdo se předtím nedíval, přijde si na své nyní.
Výroba a natáčení třetí řady probíhá na rozdíl od předchozích řad v nové produkci Etamp Film. Obměnil se celý výrobní štáb, protože si tvůrci dali za cíl zdokonalit vizuální stránku seriálu. Protože konkurence zarputile kopíruje styl Rodinných pout, chtějí tvůrci přijít, jak je u Rodinných pout zvykem, opět s něčím novým a učinit další krok vpřed v seriálové tvorbě u nás.
Zkušenosti nového štábu, který se většinou skládá z profesionálů, kteří pracují výhradně na filmech, jsou zárukou kvalitní podívané, kteří i nízkorozpočtový projekt vzali jako výzvu. S novou produkcí a výrobním štábem se ateliéry přesunuly z Holešovic do Vysočan, vznikly nové dekorace, při natáčení se používá dvoukamerový řetězec, přibylo exteriérů, změnil se způsob střihu a hudební složka.
Přesto Rodinná pouta dál zůstávají seriálem plným emocí, kde se diváci mohou setkávat se svými oblíbenci z předchozích řad, ale díky nové režii a kameře se změní celkové obrazové vyznění. Tvůrci se pokusili posunout styl a postupy při natáčení tak, aby výsledek vypadal filmověji.
Diváci, kteří jsou zvyklí na kvalitu, která odpovídá vyšším rozpočtům veřejnoprávní televize, budou příjemně překvapeni, jakou Rodinná pouta dostaly novou tvář.
DĚJ:
Rodinná sága Rubešových pokračuje příběhy nejen rodiny, ale i nových hrdinů, kteří si prožívají své lásky, starosti, smutky a radosti. Nebude chybět ani romantika a láska. Tentokrát se příběh nesoustředí pouze na jednu zamilovanou dvojici, jak tomu bylo v předchozích řadách, ale sleduje průběžně různé páry v různých fázích zamilovanosti, spíš jde o to, aby pro diváky bylo překvapením, kdo s kým skončí.
Třetí řada vypráví příběh velkého dědictví. Obrovský majetek po tetičce z Anglie by měl z poloviny připadnout Rubešovým, ale druhou polovinu má získat neznámý příbuzný. V pátrání po dědici rodině pomáhá mladý právník Petr Černý a zároveň odhaluje skrytá rodinná tajemství, která měla zůstat utajena.
Osud si pohrává také s Annou Peškovou, která se ze všech sil snaží spolu s doktorem Kratochvílem zachránit život své matce bohužel však v nemocnici, kde vedení doktora Wagnera a inženýra Krátkého příliš nefunguje. Anna je však pro svou matku ochotna udělat cokoli.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Ne neklikej, prosím, ne!!

Klik..Promiň, ale už je pozdě

Komentáře

1 Peta Peta | 24. srpna 2007 v 21:11 | Reagovat

joo ten sem i taky líbí:)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama